Galeria

Napoleon Orda "Album Widoków Historycznych Polski"

Napoleon Orda "Album Widoków Historycznych Polski"

 

Zapraszamy do obejrzenia miniatur poszczególnych serii:

SERIA I - ALBUM widoków gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, mińskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej, kijowskiej

SERIA II - ALBUM widoków gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, mińskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej, kijowskiej

SERIA III - ALBUM widoków gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, mińskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej, kijowskiej

SERIA IV - ALBUM widoków gubernij grodzieńskiej, wileńskiej, mińskiej, kowieńskiej, wołyńskiej, podolskiej, kijowskiej

SERIA V - ALBUM widoków przedstawiających miejsca historyczne Księstwa Poznańskiego i Prus Zachodnich

SERIA VI - ALBUM widoków przedstawiających miejsca historyczne Królestwa, Galicyi i Ziem Krakowskich

SERIA VII - ALBUM widoków Polski guberni warszawskiej, piotrkowskiej, kaliskiej, kieleckiej

SERIA VIII - ALBUM widoków Polski guberni warszawskiej,kaliskiej, piotrkowskiej, kieleckiej, lubelskiej, radomskiej, suwalskiej, łomżyńskiej

Oddajemy w Państwa ręce reprint niezwykłej, oryginalnej i wartościowej pod wieloma względami publikacji, którą jest ?Album widoków historycznych Polski poświęcony Rodakom zrysowany z natury przez Napoleona Ordę, przestawiający miejsca historyczne od początku chrześcijaństwa w Polsce (r. 965), ruiny zamków obronnych z czasów wojen tureckich, tatarskich, krzyżackich, kozackich i szwedzkich. Piękne rezydencye, świadczące o przeszłości i cywilizacyi w tym kraju oraz miejsca urodzenia ludzi wsławionych orężem, piórem lub nauką?.



Za życia Napoleona Ordy, w ramach albumu, ukazało się osiem serii, zawierających 260 litografowanych rysunków i akwarel, spośród ponad tysiąca wykonanych przez autora. Rysunki na kamień litograficzny przeniósł Alojzy Misierowicz (Misyrowicz), zaś odbitki wykonane zostały w pracowni litograficznej Maksymiliana Fajansa.

Artysta, zafascynowany dostojnością architektury, wagą miejsc historycznych, niepowtarzalną atmosferą dawnych pejzaży, z pasją tworzył wizualną dokumentację polskich zabytków architektonicznych, przemierzając "kraj rzemiennym dyszlem, bryczką, wozem, a często na własnych nogach, aby uchronić dla potomnych przed niszczycielskim działaniem czasu świat stanowiący ważną część dziedzictwa kulturowego Polaków". Te cenne dokumenty z przeszłości, przedstawiające zamki, pałace magnackie, kościoły, wiejskie rezydencje i dwory, miejskie kamienice, ruiny twierdz i miejsca bitew są kroniką dziejów Rzeczypospolitej, cenną pamiątką dla współczesnych i przyszłych pokoleń.

Reprint oddaje wszelką specyfikę litografii z epoki. Zmieniona została jedynie technologia druku, w której kamienie litograficzne zostały zastąpione współczesną formą drukarską. Album został wydrukowany na papierze koloru ecru o gramaturze 240 g, zbliżonym w swoich właściwościach z oryginalnym, w duotonie, a receptura zastosowanych farb jest jednym z ważniejszych etapów pracy, które złożyły się na uzyskanie tak wspaniałego efektu.

Podejmując decyzję o wydaniu albumu, pragnęliśmy udostępnić i przez to upowszechnić nasze dziedzictwo kulturowe zamknięte do tej pory za murami muzeów i czytelni bibliotecznych. Nasze intencje nie wyszłyby poza sferę planów, gdyby nie ogromna życzliwość i pomoc Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, której to pragniemy serdecznie podziękować za udostępnienie swoich zbiorów.

Liczymy na to, że Album spełni Państwa oczekiwania i spotka się z dużym zainteresowaniem.


Wydawnictwo Graf_ika
Iwona Knechta

 

 

Spis Litografii (linki do miniatur)

SERIA I

1.    Różana G. Grodzieńska
2.    Grodno - Zamek G. Grodzieńska
3.    Kołoża G. Grodzieńska
4.    Hieronimów G. Grodzieńska
5.    Mereczowszczyzna G. Grodzieńska
6.    Swisłocz G. Grodzieńska
7.    Bereza Kartuzka G. Grodzieńska
8.    Mołodow G. Grodzieńska
9.    Horodyszcze pod Pińskiem - Kościół XX Benedyktynów G. Mińska
10.    Karolin pod Pińskiem G. Mińska
11.    Leszcz G. Mińska
12.    Duboj G. Mińska
13.    Zasław G. Wołyńska
14.    Ostróg - Zamek G. Wołyńska
15.    Hubków G. Wołyńska
16.    Sławuta G. Wołyńska
17.    Korzec G. Wołyńska
18.    Płoska G. Wołyńska
19.    Klewań G. Wołyńska
20.    Tajkury G. Wołyńska
21.    Równe G. Wołyńska
22.    Nowomalin G. Wołyńska
23.    Międzyrzec Korecki G. Wołyńska
24.    Antoniny G. Wołyńska
25.    Ostróg - Pojezuickie mury G. Wołyńska
26.    Horodyszcze - Kościół Karmelitów G. Wołyńska
27.    Monasterzyszcze G. Kijowska
28.    Białołówka G. Kijowska
29.    Złota Brama G. Kijowska
30.    Berdyczew G. Kijowska
31.    Perypiatycha Mogiła G. Kijowska
32.    Pohrebyszcze G. Kijowska
33.    Białopole G. Kijowska
34.    Motowidłówka G. Kijowska
35.    Jagniatyn G. Kijowska
36.    Aleksandrya G. Kijowska
37.    Białocerkiew G. Kijowska
38.    Spiczyńce G. Kijowska
39.    Aleksandrówka G. Kijowska
40.    Wołodarka G. Kijowska
41.    Wydobycki Monaster G. Kijowska
42.    Kijów - Kościół katolicki G. Kijowska
43.    Kijów - Cerkiew Świętego Andrzeja G. Kijowska
44.    Wierzchownia G. Kijowska
45.    Krzywiec G. Kijowska
46.    Pietniczany G. Podolska
47.    Murachwa G. Podolska
48.    Strzyżawka - nad Bohem G. Podolska
49.    Strzyżawka - Kościół G. Podolska
50.    Winnica G. Podolska



SERIA II

51.    Zinkow G. Podolska
52.    Kamieniec - Zamek starożytny G. Podolska   
53.    Kamieniec - ogród Wita G. Podolska   
54.    Czarnokozińce G. Podolska   
55.    Michałówka G. Podolska   
56.    Smotrycz G. Podolska   
57.    Szpikow G. Podolska   
58.    Międzyborz G. Podolska  
59.    Żwaniec G. Podolska   
60.    Sutkowce G. Podolska   
61.    Latyczów G. Podolska  
62.    Cecora Besarabja   
63.    Borszczajówka G. Kijowska  
64.    Buki G. Kijowska  
65.    Rużyn G. Kijowska 
66.    Lince - m. ur. Seweryna Goszczyńskiego G. Kijowska  
67.    Bohaterka - m. ur. Bohdana Zaleskiego G. Kijowska  
68.    Krzemieniec - Zamek starożytny G. Wołyńska   
69.    Wiszniowiec G. Wołyńska 
70.    Zwiahel G. Wołyńska  
71.    Dąbrowica G. Wołyńska  
72.    Dubno G. Wołyńska  
73.    Poczajów G. Wołyńska   
74.    Żytomierz G. Wołyńska  
75.    Wilno - Zamek starożytny G. Wileńska   
76.    Jaszuny G. Wileńska 
77.    Wilno - Zamek Barbary Radziwiłłównej G. Wileńska 
78.    Turów G. Mińska 
79.    Ujście Prypeci do Dniepru G. Kijowska 
80.    Janów G. Grodzieńska  


SERIA III

81.     Połonga G. Kowieńska   
82.     Kiejdany G. Kowieńska   
83.     Belweder G. Kowieńska   
84.     Wojtkuszki G. Kowieńska  
85.     Wellona G. Kowieńska   
86.     Retow G. Kowieńska   
87.     Siesiki G. Kowieńska   
88.     Średnik G. Kowieńska  
89.     Birże G. Kowieńska   
90.     Kowno G. Kowieńska   
91.     Szatejki G. Kowieńska   
92.     Mejszty G. Kowieńska   
93.     Korsuń G. Kijowska   
94.     Turbiejówka G. Kijowska   
95.     Steblow G. Kijowska  
96.     Łuck G. Wołyńska   
97.     Olexiniec G. Wołyńska   
98.     Rydoml G. Wołyńska   
99.     Połock G. Witebska   
100.     Lucyn G. Witebska  
101.     Sarya G. Witebska   
102.     Krasław G. Witebska  
103.     Paniowce G. Podolska  
104.     Bar G. Podolska  
105.     Landwarow G. Wileńska   
106.     Troki G. Wileńska  
107.     Dudy G. Wileńska  
108.     Zaosie m. ur. A. Mickiewicza G. Mińska  
109.     Ubiel m. ur. S. Moniuszki G Mińska   
110.     Grodno G. Grodzieńska  


SERIA IV

111.     Raudań G. Kowieńska   
112.     Zamek Giełgudów G. Kowieńska  
113.     Lida G. Wileńska  
114.     Szawry G. Wileńska  
115.     Dubinki G. Wileńska 
116.     Gierajnony G. Wileńska   
117.     Miedniki G. Wileńska  
118.     Krewo G. Wileńska   
119.     Giejstuny m. ur. A. E. Odyńca G. Wileńska   
120.     Dziewiętnia m. ur. I. Chodźki G. Wileńska  
121.     Żemłosław G. Wileńska   
122.     Nieśwież G. Mińska   
123.     Mir G. Mińska   
124.     Nowogródek G. Mińska   
125.     Hruszówka G. Mińska   
126.     Smolhow m. ur. Syrokomli G. Mińska   
127.     Towiany G. Kowieńska   
128.     Ołyka G. Wołyńska   
129.     Beresteczko G. Wołyńska   
130.     Łohojsk G. Mińska  
131.     Peczara G. Podolska   
132.     Janów m. ur. S. Witwickiego G. Podolska   
133.     Białynicze G. Mohilewska  
134.     Homel G. Mohilewska  
135.     Liszków g. Suwalska  
136.     Oświej G. Witebska   
137.     Kamieniec Litewski g. Grodzieńska  
138.     Skoki m. ur. J. U. Niemcewicza G. Grodzieńska   
139.     Knyszyn G. Grodzieńska   
140.     Wysokie Litewskie G. Grodzieńska   


SERIA V

141.     Kruświca  
142.     Mysza wieża   
143.     Gniezno - Katedra   
144.     Gniezno - Kościół XX. Franciszkanów  
145.     Poznań - Kościół Ś. Jana Jerozolims.   
146.     Poznań - Kościół P. Maryi 
147.     Trzemeszno   
148.     Mogilno  
149.     Strzelno   
150.     Rogoźno  
151.     Inowrocław   
152.     Wenecya   
153.     Środa   
154.     Kurnik   
155.     Szamotuły  
156.     Węgrowiec  
157.     Winnagóra   
158.     Gołuchów   
159.     Żnin m. ur. Śniadeckich  
160.     Rogalin   
161.     Miłosław  
162.     Rydzyna   
163.     Piła m. ur. Staszica 
164.     Malborg   
165.     Toruń m. ur. Lindego   
166.     Toruń m. ur. Kopernika   
167.     Gdańsk   
168.     Złotoryja  
169.     Golup   
170.     Radzyń  

SERIA VI

171.     Podhorce  
172.     Żółkiew   
173.     Sanok   
174.     Łańcut   
175.     Dobromil nad rzeką Wyrwą   
176.     Halicz przy ujściu rz. Łukiew do Dniestru  
177.     Olesko nad źródłami Styru   
178.     Odrzykoń niedaleko rz. Wisłoki   
179.     Kraków Zamek Wawel nad Wisłą   
180.     Trębowla nad rz. Gniezną   
181.     Tyniec nad rz. Wisłą   
182.     Zator   
183.     Lwów nad rz. Pełtwią   
184.     Dubiecko nad Sanem   
185.     Rożnów nad rz. Dunajcem   
186.     Dębno   
187.     Szczepanów ur. Ś. Stanisława   
188.     Melsztyn nad rz. Dunajcem   
189.     Przemyśl nad rz. Sanem   
190.     Czorsztyn nad Dunajcem   
191.     Baranów nad Wisłoką   
192.     Drohowyże   
193.     Wiśnicz   
194.     Biecz nad rz. Ropą   
195.     Buczacz nad rz. Strypą  
196.     Skała nad rz. Zbruczem   
197.     Krasiczyn nad Sanem   
198.     Tęczyn   
199.     Stary Sącz czyli Sandecz   
200.     Jazłowiec nad rz. Olchowcem   


SERIA VII

201.     Częstochowa G. Piotrkowska   
202.     Olsztyn (G. Piotrkowska)   
203.     Brzeźnica m. ur. Długosza G. Piotrkowska   
204.     Łęczyca G. Kaliska  
205.     Wysocice kościół założony r. 1023 G. Kielecka   
206.     Mirów G. Piotrkowska   
207.     Bobolice G. Piotrkowska   
208.     Wieruszów tu um. Ks. A. Kordecki G. Kaliska   
209.     Bieniszew schronienie 5-ciu towarzyszy Ś-go Wojciecha G. Kaliska  
210.     Siewierz G. Piotrkowska   
211.     Wieluń G. Kaliska   
212.     Olkusz tu um. Ś-ty Jan Kanty G. Kielecka   
213.     Wiślica G. Kielecka   
214.     Chęciny G. Kielecka   
215.     Kielce Zamek Bisk. Zadzika   
216.     Bolesławiec G. Kaliska   
217.     Koło Zamek Kazimierza W-go G. Kaliska  
218.     Smoleń Zamek Bonara G. Kielecka   
219.     Gidle G. Piotrkowska   
220.     Mojkowce G. Piotrkowska   
221.     Rabsztyn Zamek Melsztyńskich G. Kielecka  
222.     Ogrodzieniec Zamek Firlejów G. Kielecka   
223.     Miechów G. Kielecka   
224.     Jędrzejów G. Kielecka  
225.     Czarnce tu ur. Stefan Czarniecki G. Kielecka   
226.     Książ Wielki Zamek Tenczyńskieh G. Kielecka   
227.     Bendzin G. Piotrkowska   
228.     Grodzisko G. Kielecka  
229.     Ojców Zamek Wład. Łokietka G. Kielecka  
230.     Pieskowa Skała G. Kielecka   



SERIA VIII

231.     Czersk G. Warszawska   
232.     Stołpie G. Lubelska   
233.     Bobrowniki G. Płocka   
234.     Łysa Góra (Ś-ty Krzyż) G. Radomska   
235.     Sandomierz G. Radomska   
236.     Piotrowin G. Lubelska   
237.     Kaźmierz G. Lubelska   
238.     Tum G. Kaliska   
239.     Czarnylas G. Radomska   
240.     Horodło G. Lubelska   
241.     Zamość G. Lubelska   
242.     Kalisz G. Kaliska   
243.     Ujazd G. Radomska   
244.     Janowice G. Radomska   
245.     Lublin G. Lubelska   
246.     Puławy G. Lubelska  
247.     Warszawa G. Warszawska   
248.     Wilanów G. Warszawska   
249.     Żelazowa Wola G. Warszawska   
250.     Firlejowszczyzna G. Lubelska   
251.     Pułtusk G. Łomżyńska   
252.     Płowce G. Warszawska   
253.     Płock G. Płocka   
254.     Włocławek G. Warszawska   
255.     Ląd G. Kaliska   
256.     Dowspuda G. Suwalska   
257.     Gostynin G. Warszawska   
258.     Biała G. Piotrkowska   
259.     Iłża G. Radomska   
260.     Ciechanów G. Płocka   

Poprawiony (czwartek, 27 listopada 2014 18:49)

 
szukaj
Książka z Dedykacją

Jeśli szukasz oryginalnego, a przy tym niedrogiego prezentu, dla wyjątkowej osoby, chcąc ją w ten sposób wyróżnić i powiedzieć Jej, że jest dla Ciebie w życiu najważniejsza...

 



 

Taka książka będzie tylko jedna na świecie!

Możesz również obok dedykacji zamieścić zdjęcie tej osoby lub swoje.

Zobacz więcej

Lista księgarń i punktów, w których można zapoznać się z naszymi wydawnictwami:

BOCHNIA
HZG, Poniatowskiego 34C, Bochnia

CZĘSTOCHOWA
Antykwarnia - Księgarnia "Niezależna", Kopernika 4, Częstochowa
www.antykwarnia.com.pl
skrytka636@antykwarnia.com.pl
tel. 34 324-94-67
czynna od 8:00 do 20:00


GDAŃSK

Księgarnia Fachowa Ekobis Kamila Bądkowska-Bagińska, Grunwaldzka 223, Gdańsk

GLIWICE
Księgarnia Ossolineum Gliwice Leszek Niemiec, Matejki 2, Gliwice

JEDLICZE
Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Żarnowiec 133, Jedlicze

 

KIELCE
Centrum Książki Wiedza Zdzisława Tracz, Paderewskiego 19/25, Kielce
Firma Księgarska "Andrzej" Nyka Andrzej, Warszawska 6 lok. 1,
Księgarz Sp. J., Sienkiewicza 30, Kielce

KRAKÓW
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Jagiellońska 6, Kraków

LUBLIN
Księgarnia Uniwersytecka Sp. z o. o., pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

POZNAŃ
Księgarnia PWN Sp. z o.o. ul. Mielżyńskiego 27/29, Poznań

RZESZÓW
Księgarnie NOVA DUO Sp. z o.o., Boya Żeleńskiego 16, Rzeszów
Księgarnia Akademicka LIBRA Sp. z o.o., Jagiellońska 14, Rzeszów

SUWAŁKI
Muzeum Okręgowe w Suwałkach, ul. Kościuszki 81, Suwałki

TORUŃ
Księgarnia Centrum Andrzej Nehring, Chełmińska 4, Toruń
Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń

WARSZAWA
LOGOS ANTYKWARIAT NAUKOWY, Al. Ujazdowskie 16; Warszawa
AKRYBIA (dawny Czytelnik) ul. Wiejska 14, Warszawa
GŁÓWNA KSIĘGARNIA NAUKOWA IM. B. PRUSA, Krakowskie Przedmieście 7, Warszawa
Warszawska Oficyna Wydawnicza GRYF Paweł Juzwa, ul.  Jarosława Dąbrowskiego 71, Warszawa
Dom Spotkań z Historią, Karowa 20, Warszawa
Liber Sp. z o.o., Krakowskie Przedmieście 24, Warszawa
Księgarnia Wydawnictwa Arkady, Dobra 28, Warszawa
Księgarnia Poselska, ul. Senacka 1, Warszawa
Księgarnia Akademicka, ul. Koszykowa 55, Warszawa
Księgarnia MDM, ul. Piękna 31/37, Warszawa